سازمان تعاون روستایی هرمزگان
يكشنبه 1398/07/14 10:18:03
تولیدکنندگان حبوبات کشور ساماندهی می شوند

به گزارش روابط عمومی تعاون روستایی هرمزگان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، «حسین شیرزاد» اظهار کرد: با توجه به دستور وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر ساماندهی تولید کنندگان و بهره برداران و اهمیت حبوبات در سبد غذایی خانوارهای ایرانی و در راستای مدیریت زنجیره تامین، تولید، ارزش، عرضه و بازار، از خرداد ماه سال ۱۳۹۸ این مهم در دستور کار سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران قرار گرفت.

وی افزود: بر این اساس کارگروه ملی متشکل از نمایندگان دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی و دفتر توسعه و آموزش و ترویج تعاونی ها و تشکل های سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران تشکیل شد.

شیرزاد تصریح کرد: این کارگروه با برنامه ریزی و سازماندهی دفاتر تخصصی زیر مجموعه معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با همکاری مدیران استانی تعاون روستایی و زراعت، در ۱۷ استان کشور تعداد ۱۰۰ شرکت تعاونی تخصصی را به منظور مدیریت زنجیره تولید ساماندهی کردند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در حال حاضر در سطح کشور حدود ۵۲۰ هزار تن حبوبات تولید می شود که ۱۷.۴۹ درصد آن مربوط به کشت آبی و ۸۲.۵۱ درصد دیگر آن کشت دیم می باشد، گفت: استان لرستان با تولید ۱۰۴ هزار و ۳۵۹ تن رتبه اول کشور را در تولید حبوبات دارا است و به دنبال آن استانهای کرمانشاه با ۳۹ هزار و ۳۶۶ تن و کردستان با ۲۵ هزار و ۳۵۷ تن در رتبه های بعدی قرار دارند.

وی اضافه کرد: از مجموع میزان تولید حبوبات در سطح کشور، ۳۷.۲ درصد مربوط به محصول نخود، ۴۰.۹ درصد مربوط به محصول لوبیا، ۱۵ درصد مربوط به محصول عدسی و ۶.۹ درصد مربوط به سایر محصولات حبوبات هستند که به ترتیب بیشترین تولید حبوبات در استانهای لرستان، فارس، آذربایجان شرقی، زنجان، کرمانشاه، مرکزی، اردبیل، کردستان، آذربایجان غربی، اصفهان و چهارمحال و بختیاری صورت می گیرد.

شیرزاد اظهار داشت: بر این اساس در استان هایی که پایه تولید انواع حبوبات در آنها بیش از ۱۵ تن بوده است تاسیس، ثبت و ساماندهی شرکت های تعاونی مرتبط با حوزه فعالیت تخصصی حبوبات برنامه ریزی شده است.

وی گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده ۱۷ استان اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویر احمد، کرمانشاه، کردستان، گلستان، لرستان، فارس، مرکزی، همدان و زنجان واجد این شاخص می باشند.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران افزود: از نظر تعداد ساختار و تشکیلات تعاونی نیز استان های آذربایجان شرقی با ۲۸ شرکت و سپس کرمانشاه و لرستان با ۸ شرکت دارای بیشترین تعداد ساماندهی شرکت ها و تعاونی حبوبات استان های خراسان شمالی، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد با یک واحد شرکت، دارای کمترین تعداد شرکت تعاونی تخصصی حبوبات کاران هستند.

انتهای پیام/