سازمان تعاون روستایی هرمزگان
سه شنبه 1398/07/16 12:12:53
۲۴۰ هزار تن گوجه فرنگی خریداری شد

به گزارش روابط عمومی تعاون روستایی هرمزگان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ، دکتر حسین شیرزاد اظهار کرد: نزدیک به ۱۵۰ هزار تن گوجه فرنگی به شکل حمایتی و ۹۰ هزار تن به شیوه توافقی از کشاورزان خریداری شده ؛ در حالیکه میزان گوجه فرنگی خریداری شده توسط این سازمان در ۶۰ سال گذشته فقط ۳۰ هزار تن بوده است.

وی افزود: خرید هرکیلوگرم گوجه فرنگی به طور متوسط با قیمت ۹۵۰ تومان در قالب توافقی و حمایتی از کشاورزان خریداری شده که یک رکورد بزرگی در مدت فعالیت این سازمان محسوب میشود.

معاون وزیر جهد کشاورزی با بیان اینکه سال گذشته به دلیل کاهش سطح زیر کشت و مسائلی که در زمینه تولید گوجه فرنگی وجود داشت، قیمت این محصول افزایش قابل توجهی پیدا کرد و این موضوع پیامد تصمیم اشتباهی برای تولیدکنندگان در برداشت به طوری که تصور کردند امسال هم میتوانند همانند سال گذشته با افزایش سطح زیر کشت گوجه فرنگی با افزایش قیمت رو به رو شوند.

شیرزاد تصریح کرد: اقتصاد ایران شرایط متفاوتی دارد، یکسال با افزایش و سال بعد با کاهش تولید به ویژه در ارتباط با سبزی و صیفی روبرو است.

ایران در بین ۱۰ کشور تولیدکننده رب گوجه فرنگی

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران افزود: ایران همواره به دلیل تنوع آب و هوایی در بین ۱۰ کشور دنیا در زمینه تولید رب گوجه فرنگی، فروش و صادرات این محصول است.

به گفته وی، جمهوری اسلامی ایران با تولید کم و بیش هفت میلیون تن گوجه فرنگی در سال همواره بین رتبههای خوب دنیا قراردارد.

وی افزود: مرداد ماه امسال با افزایش بالای تولید گوجه فرنگی در کشور روبرو شدیم و به دنبال آن قیمت محصول کاهش یافت و وزیر جهاد کشاورزی دستور العمل خرید توافقی محصول گوجه فرنگی را به قیمت هر کیلوگرم یک هزارو ۱۵۰ تومان را صادر و به استانهای سطح کشور ابلاغ شد.

شیرزاد اضافه کرد: اتحادیهها از محل منابع داخلی خود موفق شدند در پنج استان گوجه خیز کشور ۹۰ هزار تن گوجه فرنگی از کشاورزان خریداری و به کارخانه های تولید رب تحویل دهند.

وی گفت: خریدهای توافقی گوجه فرنگی با مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور از ۲۷ مرداد متوقف و خرید حمایتی در دستور کار این سازمان قرار گرفت.

این مقام مسئول افزود: قیمت خرید گوجه فرنگی با مصوبه ستاد تنظیم بازار به ازای هرکیلوگرم یک هزارو ۱۵۰ تومان شد و اکنون این محصول با کسر هزینه های سبد، حمل و نقل، توزیع و باسکول در همه استانهای کشور بین ۹۵۰ تا ۱۰۰۰ تومان از کشاورزان خریداری و تحویل کارخانه های تولید رب میشود.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران تصریح کرد: تاکنون از مجموع ۲۴۰ هزارتن خرید گوجه فرنگی حدود ۳۰ هزار تن رب گوجه فرنگی در کشور تولید شده است.