سازمان تعاون روستایی هرمزگان
يكشنبه 1398/07/14 11:03:31
​احداث مجتمع صنایع غذایی هرمزگان نیازمند حمایت است

به گزارش روابط عمومی تعاون روستایی هرمزگان، سیروس اسدپور در اولین نشست هم اندیشی و برنامه ریزی خرید وفروش محصولات کشاورزی استان با محوریت خرید و فروش گوجه فرنگی اظهار داشت: با توجه به نبود صنایع تبدیلی در استان، پیگیریم این مجتمع با مشارکت کشاورزان احداث شود تا مشکل تولید رب گوجه، انواع ترشی، خیارشور و... و در واقع صنایع تبدیلی در استان برطرف شود.

وی افزود: البته یک کارخانه دیگر برای آبمیوه گیری، تولید رب گوجه فرنگی تا مرحله تغلیظ و.... با پیشرفت ۹۰درصدی هم در استان داریم که نیاز به دو میلیارد تومان تسهیلات دارد و در حال رایزنی برای پرداخت این تسهیلات هستیم.

مدیر تعاون روستایی هرمزگان با اشاره به سطح زیرکشت ۱۱هزار و ۸۰۰هکتار گوجه فرنگی در استان و پیش بینی تولید ۶۰۰هزار تن گوجه فرنگی در سال جاری، گفت: برداشت گوجهفرنگی از اواخر آبان آغاز میشود و تا فروردین سال آینده ادامه دارد.

اسدپور با اشاره به اوج برداشت گوجه فرنگی در بهمن و اسفندماه گفت: پیش بینی میشود به صورت خرید حمایتی، گوجه فرنگی خریداری شود که از هم اکنون قیمت گذاری و شرایط خرید را با برگزاری جلسات با دستگاههای متولی این بخش مشخص می کنیم.

به گفته وی امسال با توجه به توزیع بذر مرغوب، میزان تولید گوجه فرنگی در استان افزایش می یابد و در صورتی که امکان صادرات نباشد؛ به صورت خرید حمایتی مشکل را برطرف میکنیم.

مدیر تعاون روستایی هرمزگان تاکید کرد: بازار روسیه بیشتر از گوجه فرنگی گلخانه ای و با شرایط خاص وزن و بسته بندی مناسب و استاندارد و... استقبال میکند.

اسدپور گفت: با توجه به قیمت مناسب گوجه فرنگی در سال گذشته، امسال میزان کشت افزایش یافته است.

گفتنی است، اعلام سطح زیرکشت، میزان تولید و زمان برداشت به وزارت جهادکشاورزی، درخواست صدور مجوز صادرات در زمان اوج برداشت توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت از وزارتخانه متبوع، پیگیری و رایزنی با کارخانجات تولید رب گوجه، برآورد هزینههای تولید و قیمت پیشنهادی گوجه فرنگی توسط سازمان جهادکشاورزی، برنامه ریزی جهت ایجاد مراکز خرید گوجه فرنگی توسط مدیریت تعاون روستایی هرمزگان و پیگیری طرح راه اندازی کارخانه تولید رب گوجه فرنگی توسط جهادکشاورزی و تعاون روستایی در استان از جمله مصوبات این جلسه بود.

انتهای پیام/